Mława

Opublikowane na: Mława (zamieszkajwmlawie.pl)

Autor: Krzysztof Napierski


3 Maja w Mławie: Żeby Polska była wspólnym dobrem dla nas wszystkich

Publikowane od

Mławianie uczcili Święto Narodowe Trzeciego Maja. W miniony piątek spotkali się na mszy św. w kościele pw. Ducha Świętego, po czym wzięli udział w uroczystości patriotycznej przy Dębie Niepodległości w miejskim parku. W tym roku w obchodach wzięli udział także rekonstruktorzy historyczni w strojach z epoki napoleońskiej. Grupa młodych entuzjastów militariów z zainteresowaniem słuchała ich opowieści.

Obchody Trzeciego Maja tradycyjnie już rozpoczęła msza św. w kościele pw. Ducha Świętego (parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mławie). W tym roku przewodniczył jej biskup senior diecezji płockiej ks. Roman Marcinkowski. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli pod wodzą muzyków Mławskiej Orkiestry Dętej do miejskiego parku, gdzie wysłuchali okolicznościowych przemówień.

Do kontekstu historycznego konstytucji trzeciomajowej – pierwszej w Europie i drugiej na świecie po amerykańskiej – odwoływał się w swoim wystąpieniu Senator RP Jan Maria Jackowski. – To był niezwykły wykwit myśli państwowej, myśli prawniczej – podkreślał. To właśnie konstytucja była jutrzenką nadziei na niepodległą Polskę w okresie rozbiorów. – Spotykamy się tu […], przy Dębie Niepodległości, aby oddać hołd naszym poprzednikom, aby wyrazić patriotyczne przekonanie i dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak wspaniałą historię i także aby w sposób mądry z historii potrafić wyciągać wnioski, i wpatrując się w przeszłość, widzieć również przyszłość – mówił senator.

Uczestnikom piątkowych obchodów dziękował za obecność Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. – Mieszkańcy Mławy potrafią spotykać się pokoleniowo i potrafią pielęgnować pamięć o naszych przodkach – mówił burmistrz. Podkreślał wielką wagę dokumentu, który regulował funkcjonowanie państwa i społeczeństwa – dokumentu z którego jesteśmy dumni i którego 228. rocznicę uchwalenia świętujemy. Niestety, za sprawą konfederacji targowickiej zaprzepaszczone zostały niepodległościowe nadzieje, jakie w konstytucji pokładali jej twórcy. – Nie wystarczy stworzyć bardzo ważny dokument: konstytucję. Tego, co jest bardzo ważne, trzeba wspólnie, jako cały naród, bronić i przestrzegać. To są wielkie wartości – zaznaczał burmistrz. Za pracę na rzecz obrony tych wartości dziękował obecnym na uroczystości kombatantom oraz młodym pokoleniom, które biorą dziś przykład z ich patriotycznych postaw. – Są starsi, są młodsi: jesteśmy wszyscy razem po to, aby się cieszyć wydarzeniem sprzed ponad dwóch wieków – zwracał się do zebranych Sławomir Kowalewski, apelując, aby pamiętając o przeszłości, planować zarazem dobrą przyszłość. – Żeby Polska była wspólnym dobrem dla nas wszystkich – wskazywał.

Przybyłe delegacje złożyły pod Dębem Niepodległości wiązanki kwiatów, po czym honorową salwę oddali przybyli na mławskie uroczystości z Pomorza rekonstruktorzy 12 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego (nieco później można było posłuchać ich pasjonujących opowieści o umundurowaniu żołnierza epoki napoleońskiej i ówczesnych uwarunkowaniach walki na froncie, a nawet przymierzyć elementy stroju i wziąć do ręki karabin). Na koniec prowadzonej przez Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej Barbarę Zaborowską uroczystości wiązankę utworów patriotycznych zagrała Mławska Orkiestra Dęta, a do wspólnej zabawy zaprosili harcerze. Cały czas można było też oglądać plenerową wystawę „#1819+” przygotowaną przez MZZ. Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja uświetniły swoją obecnością liczne poczty sztandarowe.

Krzysztof Napierski / UMM

fot.: Krzysztof Napierski, Cezary Lewandowski


Adres źródłowy: http://zamieszkajwmlawie.pl/artykul/3-maja-w-mlawie-zeby-polska-byla-wspolnym-dobrem-dla-nas-wszystkich